Hvorfor bør ledere prioritere å utdanne AKS-sykepleiere?

Er du leder og lurer på hvorfor du bør prioritere å utdanne AKS-sykepleiere? Eller er du sykepleier som ønsker å utdanne deg til å bli en AKS-sykepleier? Her finner du nyttige argumenter du kan ta videre!

Publisert 1. Desember 2023, 11:50

Sist oppdatert 4. Desember 2023, 12:32

Hvorfor bør ledere prioritere å utdanne AKS-sykepleiere?

  • Det er et definert nasjonalt behov for økt avansert kompetanse i de kommunale helse- og omsorgs-tjenestene. AKS-utdanningen svarer på dette behovet.
  • AKS har kunnskap om å ivareta komplekse og uavklarte pasienter.
  • AKS har klinisk vurderings- og handlingskompetanse. Dette bidrar til økt pasientsikkerhet, og forebygger og reduserer behovet for sykehusinnleggelser.
  • AKS har kunnskap om undervisning, veiledning og faglig lederskap. Dette kan brukes til å styrke kompetansen til personalgruppen og være en støtte for personalet ved usikkerhet.
  • Ved å sende en sykepleier på en deltids AKS-utdannelse må man ikke vente tre år med å se resultatene. Allerede første semester får studentene viktig kunnskap og kliniske ferdigheter som arbeidsplassen har stor nytte av.

Hva sier andre kommuner som har erfaring med AKS?

For å se dette innholdet må du tillate alle cookies. Du kan til enhver tid endre samtykket ditt via cookies-symbolet nederst til venstre.

Hvordan finansieres utdanning av AKS?

Hvorfor sende sykepleieren din til AKS-utdanningen ved LDH?

Fra høsten 2024 tilbyr vi et fleksibelt studium. Vi vil legger til rette for at man kan gjennomføre store deler av studiet i nærheten av der man bor:

  • Noen læringsaktiviteter gjennomføres digitalt
  • Noen læringsaktiviteter gjennomføres på selvvalgt tidspunkt
  • Det er mulig å møtes regionalt
  • Det er mulig å gjennomføre praksis på hjemstedet

Vi vil gjøre det mulig å studere samtidig som man kan ivareta forpliktelser til jobb og familie. Ved å redusere reising til Oslo sparer vi studenter og arbeidsgivere for unødvendige utgifter samtidig som det er et mer bærekraftig alternativ.

Anbefalte artikler

Fædrelandsvennen 26. september 2023: «Framoverlente kommunar sikrar seg spesialistar i allmennsjukepleie»

Norsk Sykepleieforbund, september 2023: «Allmennsykepleieren - en ressurs for fremtidens kommune-Norge»

Dagens Medisin, 25. september 2023: «Av og til helbrede, ofte lindre – alltid trøste»